Bez kategorii

Masz smartphona? Pamiętaj o tych zasadach

Na naszych telefonach komórkowych przechowujemy wiele ważnych informacji, takich jak: hasła do konta bankowego, numery kart kredytowych, numery kontaktów,  dane innych osób, prywatne zdjęcia. Niestety trzymanie wielu ważnych informacji na telefonie sprawiło,  że coraz częściej dochodzi  do włamań na smartphony. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie go w jak najlepszy sposób. Przedstawię kilka zasad, które warto zastosować, aby nasz telefon lepiej chronił naszą prywatność.

  • Ustaw hasło.

Jest to chyba najprostszy i najbardziej podstawowy krok, aby zabezpieczyć telefon. Należy ustawić kod, którego wprowadzenie jest konieczne, aby móc go odblokować. W niektórych telefonach jest dostępna opcja „identyfikatora dotykowego” lub „identyfikatora twarzy”.

  • Nie wchodź w podejrzane linki.

Jeśli nie znasz nadawcy otrzymanej wiadomości najbezpieczniej będzie jej nie otwierać, ponieważ link może zawierać jakieś szkodliwe oprogramowanie. Gdy otrzymamy email czy SMS-a od osoby, którą znamy, warto się upewnić czy rzeczywiście wysyłała nam ona tą wiadomość.

  • Aktualizuj oprogramowania.

Gdy przyjdzie Ci powiadomienie o możliwości aktualizowania Twojego oprogramowania- skorzystaj z tego. Często aktualizacje zawierają poprawki zabezpieczeń lub luk bezpieczeństwa.

  • Używaj różnych haseł do każdego konta online.

Staraj się nie stosować tego samego hasła w różnych kontach. Przestępcy, którzy uzyskają hasło do jednego konta, próbują go w innych tego samego użytkownika. Istnieje coś takiego jak menadżer haseł, który tworzy unikalne hasła, które są trudne do złamania. Innym sposobem jest używanie haseł, które składają się z całych zdań lub zwrotów. Takie są łatwiejsze do zapamiętania, ale jednocześnie trudne do złamania.

  • Aktywuj zdalne wymazywanie danych z telefonu.

Uruchomienie takiej opcji jest bardzo przydatne. W sytuacji, gdy zgubimy telefon lub ktoś nam go ukradnie, możemy w sposób zdalny usunąć wszystkie dane, które znajdują się w pamięci telefonu.

  • Używaj aplikacji zabezpieczającej.

Program antywirusowy działa w tle, zapewniając urządzeniu dodatkowe bezpieczeństwo, poprzez kontrolowanie czy nie znajduje się na nim żaden niebezpieczny program czy plik.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *