Bez kategorii

Jak odzyskać zhakowane konto?

Cyberprzestępcy lubią obierać za cel ataków serwisy społecznościowe. Takie strony jak Twitter czy Facebook zwykle odwiedzamy co najmniej raz na godzinę. Udostępniamy w nich swoje dane, a nawet wydajemy na nich pieniądze. Jest to atrakcyjny łup dla hakerów, którzy bez skrupułów wykorzystają fakt, że czujemy się na nich bezpiecznie komunikując się z innymi użytkownikami w luźny sposób. Mogą oni wpływać na ważne decyzje, wykradać dane bankowe, a nawet dokonywać kradzieży tożsamości.

Skąd wiemy, że nasze konto zostało zhakowane?

Możemy to odczytać z sygnałów widocznych w mediach. Powinna nam się zaświecić czerwona lampka, gdy na przykład mamy trudności z zalogowaniem się do swojego profilu. Powinniśmy również zwracać uwagę na komunikaty przychodzące na skrzynkę mailową dotyczące logowania na konto. Jeżeli na naszej tablicy są udostępniane treści, których nie znamy bądź obserwujemy obce nam osoby to znak, że ktoś jeszcze używa naszego konta. Nawet ogromna ilość reklam o charakterze spamu powinna skłonić nas do zastanowienia się nad własnym bezpieczeństwem w internecie.

Co zrobić, jeśli stwierdzimy, że konto jest zagrożone?

Na początek, w szczegółach konta sprawdźmy numer telefonu i adres email, które są dodane do naszego konta. Jeśli są tam obce dane to znak, że ktoś je dodał w celu późniejszej zmiany hasła. Serwisy społecznościowe oferują pomoc w takich przypadkach. Na Facebooku możemy skorzystać z danych ostatniego logowania, następnie mamy możliwość zgłoszenia, że zabezpieczenia naszego konta zostały złamane. Centrum pomocy Twittera oferuje pomoc w odzyskaniu kontroli nad swoim kontem. Możesz również bezpośrednio skomunikować się z Supportem tej strony. Gdy już odzyskamy swoje konto, natychmiast zmieńmy hasło. Musi być ono silne i w miarę możliwości długie. Postarajmy się by na każdej stronie było inne. Włączmy również uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Sprawdźmy uprawnienia aplikacji oraz skasujmy te, z których już nie korzystamy. Aby uniknąć ataków hakerskich, zainwestujmy w dobrego antywirusa na swoim urządzeniu i cieszmy się z bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *