Bez kategorii

Czy aplikacja, którą chcę pobrać, jest bezpieczna?

W cyberprzestrzeni czyhają na nas wszelakie zagrożenia. Również pobierając aplikację na telefon możemy mieć problem ściągając zawarte w niej schowane treści. Takie aplikacje nazywa się złośliwymi. Jak je rozpoznać? Jak zdemaskować?

Przez ściągnięcie złośliwej aplikacji możemy niechcący udzielić osobom trzecim dostęp do lokalizacji, danych osobowych, prywatnych informacji a nawet danych dotyczących konta bankowego.

Cyberprzestępcy tylko czekają na Twój ruch, kiedy pobierzesz na telefon grę czy inną niepozorną aplikację zawierającą na przykład tzw. konia trojańskiego. Jest to forma zagrożenia, która może po prostu irytować użytkownika wysyłając wiadomości lub zacinać przeglądarkę, a nawet wykradać Twoje dane lub przejmować kontrolę nad telefonem. Jego nazwa odnosi się do formy w jakiej się wkrada, ukrywając się w aplikacji. Innym rodzajem zagrożenia jest phishing. Jest to działanie, które ma na celu nakłonić internautę do otworzenia zainfekowanego linku lub załącznika. Wraz z wejściem w taki link pobierasz na urządzenie złośliwe oprogramowanie. W internecie musimy również wystrzegać się szpiegujących oprogramowań, które pozwalają obserwować cyberprzestępcom Twoje poczynania na telefonie.

Oczywiście istnieją antywirusy i aplikacje, które będą chronić Twój telefon przed infekcjami. Jednak nie zawsze są w stanie pomóc, szczególnie gdy zupełnie nieświadomie udzielisz zezwolenia innym aplikacjom na korzystanie z Twoich kontaktów, chatów, kamery czy mikrofonu.

Na co szczególnie należy zwracać uwagę? Należy unikać aplikacji z błędami w nazwie bądź opisie. Sygnałem ostrzegawczym może być też zbyt ładna ocena jak np. pięć gwiazdek. Czytaj również opinie innych użytkowników, ponieważ administrator nie może ich usuwać, a mogą one zawierać ostrzeżenia. W zakładce uprawnień aplikacji możemy przeczytać szczegóły, w których zawarte są szczegóły o uprawnieniach aplikacji. Zalecam również sprawdzanie programisty oraz aplikacji na internecie oraz forach branżowych. Zachowaj czujność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *